Radyo Rhyme

Radyo Rhyme, Türkçe rap müzik tarzında yayınlarını sürdüren internet radyolarımızdan biridir. Bilindiği gibi ülkemizde batı ülkelerine nazaran bu müzik tarzında büyük eksikliklerimizin olduğu sıkça dile getirilir. İşte bu alanda, özellikle rap müzik seven dinleyicilerimiz tarafından da desteklenmesi gereken Radyo Rhyme, dinleyicilerine dinamizm aşılamaktadır.

Rap Müzik, Hip hop kültürünün bir alt dalıdır. Aslı 1970’lerde genellikle siyahi insanların hayatlarını ikame ettikleri Amerika devletinin kenar mahallelerine, bir diğer başka deyişle “getto”lardan gelmektedir. RAP’in “Rhytm And Poem” (‘Ritmik Şiir’ veya ‘Ritim ve Şiir’) ya da “Rhytmic African Poetry” (Ritmik Afrika Şiiri) kelimelerinin kısaltması olduğu görüşü yaygın olsa da işin aslı rap kelimesi, sözlük anlamı olarak İngilizcede “ağır eleştiri” anlamını taşımaktadır. Türkçe Rap müzik, müziğin ve çoğunlukla sözlerin bir tempo ve ritmine göre uyarlanarak söylenebilen bir yapıya sahiptir. Hiphop müzik kültürünün içinde yer alan başlıca dört elementten sadece biridir. (Rap, breakdance, DJ’lik ve graffiti gibi) Rap uzun yıllar boyunca sıkça değişim geçirmiş olup rap içindede çeşitli alt türler meydana çıkmıştır. Rap çoğu zaman hızlı ritimle söylenen sözlerden ibarettir. Bu şekliyle müziğin mevcut söyleniş temposuna uygun şekilde kâfiyeli sözcüklerden oluşan bu kelimeleri de söylemek de MC’lik olarak tanımlanır. MC’nin kelimesinin açık anlamı Master of Ceremonies (Seremoni Ustası), Mic Check (Mikrofon Kontrol) veya Microphone Control gibi teknik terimler kullanılabilmektedir. Rap terimi ilk defa 1979 yılında farkedilen iki kayıt sâyesinde hiphop ilede özdeşleşmiştir. Bunlardan birincisi King Tim III’nin Personality Jock’u idi ki bu şarkı hiphop müziğinin bilindik ilk parça eseri olmuştur.

Radyo Rhyme 13 mart 2010 tarihinde internet platformuna dahil olmuştur. Radyo Rhyme dinleyicisiyle ilk defa 1 haziran 2010 tarihindeki ilk canlı yayınıyla tanışmıştır. Radyo yayınlarını sınıflandırdığı ( radyo rhyme live, radyo rhyme hard, radyo rhyme soft ve radyo rhyme base ) olmak üzere 4 farklı kanaldan çeşitlendirmiştir. Radyonun 24 saat kesintisiz sürdürdüğü ağırlıklı Türkçe rap müzik tarzındaki yayınlarını şuan dinlemekte olduğunuz ve bulunduğunuz sayfamız üzerinden güncel bir biçimde sürekli takip edebilirsiniz.

Radyo Rhyme CANLI YAYIN

adyo_rhyme

Radyo Rhyme Frekans

Frekans Bilgileri
Radyo Rhyme frekansı bulunmamaktadır. Dinleyicisine sadece internet aracılığıyla yayın yapan radyo bir frekansa sahip olduğu taktirde mevcut sayfamızda da frekans  bildirimine sahip olacaksınız.

İletişim Bilgileri
Radyo Rhyme ile [email protected] adresinden irtibat kurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir